Martin Neužil, Mates software © webdesign & webmastering


 

Hlavní stránka Mates software

Realizované zakázky a projekty

Vaše připomínky, názory, rady, kritika

Přibližné ceny prací, většina cen se sjednává dohodou

Další doprovodné služby Mates software

 
 

Martin Neužil, osobní informace

Rady, tipy a triky

Irsko a Aranské ostrovy

Západní Francie - Bretagne

Severní Francie - Normandie

Léčivá kosmetika z Mrtvého moře

Gillian Anderson

 
http://zdravi.prodejce.cz

HOLAN Sport -  vybavení do přírody

Severní Francie - Normandie

Asi nejkrásnější pohled na klášter je z protějšího pohoří a při přílivuLe Mont Saint Michel
Mont Saint Michel je malý žulový ostrov uprostřed mořské zátoky se stejným jménem, kousek od hranic Bretagne s Normandií. Bretagne a Normandii v těchto místech rozděluje řeka Couesnon a Mont Saint Michel leží už na normandské straně. Ostrov je od pevniny vzdálený 2 km a je s pevninou spojený uměle vytvořeným násypem se silnicí, kterou při přílivech nikdy nezalije voda. Na ostrově je postaveno město, nad nímž se ve výšce 80 m tyčí slavný klášter. Celé město i s klášterem je monumentální stavba, představuje historicky nejpamátnější místo Francie a celé západní Evropy, ve středověku to bylo slavné poutní místo. Navštěvuje jej obrovské množství turistů z celého světa, je to po Paříži a Versailles třetí nejnavštěvovanější místo ve Francii.  Dalo by se toho o něm napsat mnoho, ale mne zaujal především ten fakt, že při odlivu se voda stahuje až do vzdálenosti 15 km a klesne o 14 m. Potom se celý ostrov ocitne uprostřed písčin a tak tomu bylo právě v době mé návštěvy. Jelikož se odliv a příliv střídají 2x za den, je možné pohyb moře pozorovat v reálném čase a voda se přitom přibližuje nebo vzdaluje rychlostí více než metr za vteřinu! Je to opravdu zajímavý zážitek.

Étretat
Jsou to přímořské lázně se 7000 obyvateli a nádherně čistá městská pláž se nachází mezi dvěmi skalními útesy, (Falaise d´Amont a Falaise d´Aval) vysokými kolem 70 metrů. Místo jako stvořené k přemýšlení... Jsou tvořeny především bílým vápencem a pískovcem a jejich barevná kombinace spolu s azurovým mořem a sytě zelenou a dokonale posekanou trávou golfového hřiště nahoře je opravdu uchvacující. K těmto mohutným vyhlídkovým útesům se skalními branami vedou stezky, zčásti i skalním tunelem a za nimi se nacházejí další pláže. Skály zde vytvářejí mohutné brány a oblouky. Po pláži z malých bílých oblázků se dá projít skalními tunely na sousední pláže, které jsou přístupné pouze za odlivu.

Nahoře nad útesy je golfové hřištěJe to místo jako stvořené k odpočinku a já vydržel sedět na vrcholku jedné kamenné brány až do večera. Po obou stranách zálivu jsou zachovalé německé bunkry a pevnosti ještě z II. světové války, kdy se právě v těchto místech očekávalo vylodění spojeneckých vojsk a proto bylo celé pobřeží silně střeženo německým vojskem. Hlavní úder operace ale nakonec proběhl v městečku Arromanches les Bains u průlivu La Manches. Zátoka Étretat, místními někdy nazývána také zátoka racků, dýchá jakousi zvláštní atmosférou, která se nedá nijak popsat a prostě se musí vidět na vlastní oči.

Verdun - památník padlých z I. světové války
Na tomto místě se odehrála nejkrvavější bitva I. světové války, Vnitřní prostory jsou celé obložené kovovými destičkami se jmény a hodnostmi padlých vojáků při které zahynulo najednou, během jediného útoku cca 87000 lidí. Němci zde tenkrát poprvé použili pro ostřelování z dálky obrovské těžké houfnice, tzv. " tlusté Berty ". Podle údajů pamětníků prý posily, které na pozice dorazily až druhý den, našly pouze půdu zkypřenou do hloubky tří metrů.

 
 
Paříž

Protože o Paříži už toho bylo napsáno opravdu mnoho, omezím se na stručný popis několika míst, které jsme navštívili. Strávil jsem procházkou po městě nad Seinou pouze necelý den a to je prostě žalostně málo.

Eiffelova věž
Tak o této stavbě století se snad ani nemusím rozepisovat. V každém ze čtyř pilířů je schodiště a výtah, na ten se čekají dlouhé fronty a po schodech se do jedné třetiny výšky dostanete asi za hodinu, pokud ovšem nezkolabujete cestou. Především z časových důvodů jsem si tedy krásný výhled musel odpustit.

Z tohoto schodiště je krásný výhled jak na budovu chrámu, tak i z druhé strany na městoSacré-Coeur
Tato zvláštní stavba byla dokončena ke konci 19. století na nejvyšším pahorku Paříže (130m). Románsko-byzantská stavba s charakteristickou kopulí je stejně jako Eiffelova věž neodmyslitelnou součástí Paříže. Pohled ve dne ze schodů katedrály není příliš romantický a představuje Paříž spíše jako průmyslové velkoměsto, ale v noci se naskýtá krásný pohled na moře barevných světel. Nahoru na kopuli SACRÉ-COEUR vede prý 237 schodů, bohužel v době mé přítomnosti tam bylo skutečně beznadějně obsazeno Japonskými turisty.

Čtvrť La Défense
Je pojmenována podle památníku obrany Paříže z r.1871 od sochaře Barraise. Výstavba této oživené obchodní čtvrti podle zcela nové koncepce byla pozoruhodným a odvážným počinem poválečné francouzské architektury. Výstavba začala v r. 1958 na ploše přibližně 800 ha. Aby se zabránilo přetěžování dopravy, je La Défense obrovskou pěší zónou na betonové desce o délce 1200 metrů, která terasovitě vede až k Seině. Takto futuristicky je pojatý nový vítězný oblouk

Nejvyšší z mrakodrapů v Défense má 45 podlaží. Je zde 47 budov, ve kterých sídlí více než 400 společností. Někdo může mít jiný názor, ale přestože je celý komplex poměrně megalomanskou koncentrací železa, skla a betonu, působila na mne La Défense svou do detailů promyšlenou koncepcí dobrým dojmem.

 

Závěr

Asi největším nepřítelem turisty všude na světě je kromě počasí hlavně čas. Zatímco ale proti počasí se můžeme trochu bránit, proti času nenaděláme nic a náhle je tu neúprosný termín návratu domů. Najednou si člověk uvědomí, kolik toho viděl, ale hlavně kolik toho vidět nestačil a říká si, že se sem určitě ještě vrátí a lépe si to naplánuje. Ale i kdyby ne, vzpomínky na Francii už navždy zůstanou a pokud můžu někomu radit, zajeďte si tam.

HOLAN Sport -  vybavení do přírody

Nahoru