Martin Neužil, Mates software © webdesign & webmastering


 

Hlavní stránka Mates software

Realizované zakázky a projekty

Vaše připomínky, názory, rady, kritika

Přibližné ceny prací, většina cen se sjednává dohodou

Další doprovodné služby Mates software

 
 

Martin Neužil, osobní informace

Rady, tipy a triky

Irsko a Aranské ostrovy

Západní Francie - Bretagne

Severní Francie - Normandie

Léčivá kosmetika z Mrtvého moře

Gillian Anderson

 
http://zdravi.prodejce.cz

Západní Francie - Bretagne
Na venkově lze téměř na každém kroku spatřit krásně udržované historické staveníJe to nejzápadnější oblast celé Francie a největší francouzský poloostrov. Krajina je převážně rovinatá, působí celkem normálním dojmem, místy skoro jako u nás. Ovšem přírodním skvostem Bretagne je její pobřeží Atlantického oceánu. Je nesmírně členité a jeho délka včetně ostrovů je 3,500 km. Na většině míst je vysoké, skalnaté a rozervané příbojem, jeho nejzajímavější části lze nalézt v okolí mysů, jako např. Pointe du Raz, Pointe de Penhir, Pointe de Penmarc´h nebo Cap Fréhel. Moře na mnoha místech vniká hluboko do vnitrozemí v podobě úzkých slepých ramen, po kterých lze na lodích připlout z oceánu až do měst od pobřeží mnohdy velmi vzdálených.

Místní obyvatelé jsou na své lidové tradice opravdu pyšní a často pořádají různé festivalyAsi půl milionu lidí mluví bretonštinou, jazykem s dávným původem v keltštině. Bretonštinu používají většinou staří rybáři a zemědělci, a to zejména v západní části poloostrova. Bretagne je hlavním zásobovatelem vepřového masa, drůbeže a přirozeně ryb a ovoce moře. Dodnes zde přetrvávají některé lidové tradice spojené s nošením tradičních krojů a podobné projevy folklóru.
Postupně jsme při putování Bretagní navštívili několik opravdu zajímavých a turisticky poutavých míst.

Za pěkného počasí si lze dole pod srázem za dost vysoký obnos půjčit veslici a na maják se podívat z blízkaPointe du Raz
Je to jeden z nejkrásnějších mysů v Bretagni (Bretonci přirozeně tvrdí, že na světě). Nachází se na nejzápadnějším konci celé Francie. Nedaleko pobřeží je malý skalnatý ostrůvek, na kterém je postaven maják se jménem "Ar Men" a ještě o několik kilometrů za ním je vidět ostrov Ile de Sein. Prostor mezi ostrovem Ile de Sein a majákem Ar Men je neblaze proslulý ztroskotáním mnoha lodí ještě v době, kdy tu maják, resp. semafor nestál. Místní rybáři tvrdí, že za odlivu a klidného počasí je možné mezi skalisky dodnes nalézt různé zbytky ztroskotaných lodí. Na jejich památku je u semaforu postavena socha P. Marie s dítětem v ruce, ke které natahuje ruce topící se námořník. Semafor je v podstatě maják, který ale nemá světlo, protože navádí lodě pomocí rádiových vln. Má větší dosah a lze jej zachytit i v husté mlze.

Nejpůsobivěji asi menhiry působí z ptačí perspektivy, kdy vynikne zajímavé geometrické seskupení kamenů. Proto na blízkém letišti prý pro ty majetnější turisty pořádají vyhlídkové lety.Carnac - megality
Přímo detektivní záhadou je Carnac. Tisíce kamenů různých velikostí se tu tyčí k nebi v osm kilometrů dlouhém pásu v několika řadách vedle sebe. Kdysi jich prý bylo kolem 15 000, dnes zbývá asi 10 000 kamenů. Byly vztyčeny asi před 6000 lety, jsou tedy ještě starší než pyramidy v Gíze, které pocházejí z období 2650 až 2550 před naším letopočtem. Nejdůležitější je Ménec, což je 1 km dlouhý a 100 metrů široký pás menhirů, pak jsou to Kerlescan a Kermario. Tyto řadové seskupení jsou pravděpodobně zbytky kultovních památek orientovaných buď severojižním směrem, nebo obráceným k západům a východům slunce ve dnech rovnodennosti, protože lid mladší doby kamenné, který tyto menhiry v letech 5000 - 2000 př. n. l. postavil, pěstoval kult slunce a měsíce. V okolí je také několik dolmenů, které jsou stejného stáří. O dolmenech se traduje, že to byly pohřební komory. Na mnoha místech evropského kontinentu lze také najít kilometry dlouhé přímé pruhy, často vedoucí k posvátným místům. Kdo je postavil? Za jakým účelem? Jaký měly význam? Opravdu mnoho otázek bez odpovědí.

HOLAN Sport -  vybavení do přírody

Po skálách je možné kousek od mysu sešplhat až téměř dolů k vodě a pak teprve vyzní divoká krása celého místaCap Fréhel
Mys zvaný Cap Fréhel je podle mého názoru nejkrásnější mys v Bretagni vůbec a dokonce podle místních obyvatel (samozřejmě) je to nejkrásnější místo Francie. Nachází se na nejsevernějším výběžku malého poloostrova v severní Bretagni na pobřeží Côte d´Emeraude (Smaragdové pobřeží), 78 km severozápadně od Rennes. Je tvořen obrovskými strmými skalními útesy z červenavých, šedých a černých pískovců, které se zvedají z vody a při pohledu zdola se jakoby dotýkají oblohy. Mezi nimi se často vyskytne malá romantická zátoka, na které je písčitá pláž. Smaragdové pobřeží kolem mysu Cap Fréhel spolu s přilehlými neobydlenými ostrovy tvoří přírodní rezervaci nazvanou "Landes de Cap Fréhel". Tyto ostrovy nejsou jenom holé kusy skal, ale jsou dokonce porostlé travou a mechem a občas se na nich najde i nějaký nízký jehličnatý strom nebo keř. Z mysu Cap Fréhel je nádherný výhled k mysu Pointe de Grouin, který je odtud vzdálen asi 40 km a někdy je prý možné vidět i Anglonormandské ostrovy. Maják, který stojí na Fréhelu, má dosah světel až 110 km!

Saint Malo, Dinan, Concarneau, Honfleur
Můžu zodpovědně prohlásit, že všechna Francouzská městečka měla svůj půvab a na všech je jasně patrná bohatá historie. Při bloudění klikatými uličkami Dinanu jsem měl občas pocit, že jsem ve středověké PrazeNejvíce na mne asi zapůsobil Dinan, se svým malinkým kamenným mostem, údajně nejstarším ve Francii a s překrásnými klikatými ulicemi se spoustou kaváren a barevnými vývěsními štíty. Směrem od přístavu Honfleur k západu začíná tzv. Rozkvetlé pobřeží ("Côte Fleurie"), jehož malý úsek přímo u města je zván Pobřeží půvabu ("Côte de Grâce"). Všechny domy ve městě jsou ozdobeny množstvím různobarevných květin a v přízemí snad každého domu v přístavu je restaurace nebo alespoň malinká kavárnička. Za všechny ostatní města, kterými jsme projeli a o kterých jsem si nezapamatoval bohužel téměř nic, se zmíním alespoň trošku o Saint Malo. Je to opevněné starobylé město, kde včetně periferií žije cca 50,000 obyvatel. Proslavilo se v 16. století v boji korzárů proti Angličanům. V 19. století a na počátku 20. to byl důležitý rybářský přístav, dnes je ale transoceánský rybolov na ústupu dennímu lovu. Město je opevněno hradbami ze 13. a 14. století, ze kterých je pěkný výhled na oceán a přilehlé pobřeží. V hradbách na náměstí Vauban je i akvárium s chovem mořských i sladkovodních živočichů. Saint Malo je rodným městem např. mořeplavce J. Cartiera, který objevil Kanadu, korzára a později loďaře R. Surcoufa nebo spisovatele F. R. de Chateaubrianda. Z druhé strany mysu lze dohlédnout až na Cap Fréhel. Příbojové vlny jsou za bouřlivějšího počasí tak vysoké, že se místy přelévají přes opevnění až do města.

Některé zámky vypadjí skutečně jako z pohádky. Tohle je např. ChaumontKrálovské hrady a zámky
Byl by to asi opravdu hřích, procestovat Francii a nepodívat se přitom do několika pohádkových zámků a hradů, kterými Francie tak bohatě oplývá. Nám se podařilo z časových důvodů navštívit jen několik z nich, asi ty nejznámější, ale určitě by stálo za to věnovat prohlídkám královských sídel třeba i celý týden dovolené. Rozhodně doporučuju navštívit Chaumont, Blois, Amboise, Chenonceau, Chambord a téměř povinnost je shlédnout Fontainebleau - asi nejnavštěvovanější královský zámek, se slavnou "Galerie de Diane", kde se v minulosti také nejčastěji vládlo a bydlel tu i Napoleon.

Galerie de Diane, knihovna a obrazárnaPro milovníky umění a hlavně obrazů je jistě Dianina galerie skutečným rájem na zemi. Nás obyčejné turisty zase uchvátí okázalost a nádherná výzdoba stěn a stropů a také obrovský taneční sál, ve své době osvětlovaný křišťálovými lustry s tisíci svíčkami. Není bez zajímavosti, že třeba Napoleon se v takovém přepychu necítil dobře a nechal si vybudovat vlastní pokoj s holými stěnami, jen s postelí a masívním dubovým stolem.

Nahoru